درمان ریزش مو زیر نظر دکتر ریزش مو در اصفهان


مو، یکی از سازوکارهای دفاعی، تنظیم دمایی بدن و جاذبه‌ های ظاهری است که در بخش‌های مختلف بدن با تراکم و اشکال گوناگون وجود دارد.

امروزه که زندگی ما پیشرفته ‌تر از همیشه شده و برای دفاع از خود و گرم کردن ‌مان احتیاج چندانی به مو نداریم، موها بیشتر جنبه ظاهری پیدا کرده و نقش مهمی در استایل ما دارند.

از این جهت است که هر گونه کم پشت شدن و ریزش مو می ‌تواند در ظاهرمان تغییر زیادی ایجاد کرده و توجه ما را به برطرف کردن آن جلب کند.

شاید وقتی نام ریزش مو ، درمان و دکتر ریزش مو در اصفهان را می‌ شنوید، تصور کنید که ریزش مو بیماری است که به طور ناگهانی باعث ریزش موهای فرد می‌ شود و به طور عادی کسی ریزش مو ندارد!

اما در واقع این یک برداشت اشتباه از مشکل ریزش مو در اصفهان است. به طور عادی و طبیعی موهای ما همواره در حال ریختن و جایگزین شدن هستند.

این موها عمر مفیدی دارند و برای حفظ شکل و عملکرد خود لازم است مادام بریزند و با موهای جدیدتر جایگزین شوند. اما سوالی که ایجاد می‌شود این است:

تا به حال فکر کرده ‌اید که چند تار مو روی سر دارید؟!

به طور متوسط حدود ۱۰۰ هزار تار مو روی سر هر فرد وجود دارد. هر کدام از این تارها از زمان تولد تا ۱۰۰۰ روز عملکرد و شکل طبیعی خود را دارند.

اما پس از گذشت این مدت باید با تاری دیگر جایگزین شوند. با توجه به اینکه این عمر میانگین است، موعد ریزش هر تار با برخی تارهای دیگر فرق می‌کند.این است که هر روز (بدون اینکه متوجه باشید)، بین ۴۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‌دهید.

بخشی از این موها حین شستشو یا شانه کشیدن مو و برخی دیگر در سایر مواقع ریزش پیدا می‌کنند‌.

خدمات تخصصی درمان ریزش مو در اصفهان

اما قضیه از زمانی جدی می‌شود که این ریزش از حالت طبیعی خود فراتر رفته و موهای از دست رفته روزانه بیش از مقدار لازم شود!

ریزش مو در اصفهان ( و به طور کلی ریزش موی سر یا بدن ) به مشکلی اطلاق می‌ شود که در آن، فرد بیش از ۱۰۰ تار موی خود را به طور روزانه از دست دهد.

این مشکل پس از مدتی به صورت کم پشتی مو و طاسی خود را نشان می ‌دهد.

طاسی می ‌تواند به طور کامل یا جزئی در بخش ‌های خاصی از سر اتفاق بیفتد و منشا وراثتی (ژنتیکی) ، هورمونی یا پزشکی و دارویی داشته باشد.

چه زمان باید به دکتر ریزش مو مراجعه کنیم؟

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، ریزش مو یکی از عارضه‌ های معمولی و شایع در مردان و زنان است که وقتی اتفاق می‌افتد که ریزش و جایگزینی مو از حالت طبیعی خود خارج شود.

به طور معمول هر فرد در روز، ۴۰ تا ۱۰۰ موی خود را از دست می‌دهد، اما از کجا بفهمیم چه تعداد مویمان ریخته و آیا مقدار آن از حد طبیعی گذشته است یا نه؟

فراموش نکنید که تشخیص زود هنگام ریزش مو و مراجعه به بهترین دکتر فوق تخصص ریزش مو در اصفهان، تاثیر به سزایی در درمان آن دارد.

بنابراین بهتر است علائم این مشکل را بشناسید و دنبال کنید تا زودتر به دنبال متخصص ریزش مو در اصفهان باشید‌.

دکتر ریزش مو در صفهان

اصلی ترین دلایل و علت های ریز مو چیست؟

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که هم آقایان و هم خانم ها را در سنین مختلف آزار می دهد ، و از دغدغه های مهم و چالش بر انگیز هر کسی می باشد.

بر اساس تحقیقات و آمار های به دست آمده ریزش حداقل، 50 تا 100 تار مو در روز ، طبیعی می باشد.

ولی مشکل از آنجایی شروع می شود که این روند از حالت طبیعی خارج شود و ریزش مو بیشتر از حد معمول باشد. در این صورت میتوان گفت که فرد دچار ریزش مو شدید میباشد.

ریزش مو علت و دلایل متنوعی دارد که برای هر کدام به صورت تخصصی به توضیحات می پردازیم . دلایل ریزش مو عبارتند از :

استرس ، اضطراب و افسردگی کاهش آب بدن افزایش سن و سال اختلالی به نام تریکوتیلومانیا یا مو کندن مصرف بیش از حد یا معمول یکسری از داروها انجام شیمی درمانی و تاثیر اشعه بر روی پوست رژیم غذایی و کاهش وزن شدید
کمبود یکسری از ویتامین ها. مانند ویتامین  B، A و… کم کاری تیروئید ، که از اصلی ترین دلایل ریزش مو به شمار میرود فقر آهن و کم خونی ریزش مو بر اثر دلایل هورمونی بارداری و شیردهی ایجاد آسیب های جسمی و فیزیکی

فراموش نکنید که اگر دچار ریزش مو ، شدید و خواستید راه درمانی جهت جلوگیری و تقویت موها بدست آورید ، قبل از مصرف هرگونه دارو و مکمل های تقویتی بهتر است ، با پزشک پوست و زیبایی مشورت کنید تا بهترین مسیر و راه حل را برایتان میسر بسازند ، و از عوارض و خطرات احتمالی مصرف دارو و مکمل های بدون تجویز باخبرتان کنند.

ریزش مو و کم پشتی و طاسی حاصل از آن در مردان شایع‌تر است. طبق آمار موجود حدود ۶۰ درصد از مردان با مشکل ریزش مو ، کم پشتی و طاسی مواجه هستند.

البته درصد طاسی و ریزش موی مردان در همه جای دنیا متوازن نیست.

بلکه مردان کشورهای مختلف درصدهای مختلفی از طاسی را به خود اختصاص داده‌اند. ۴۲ درصد از مردان جمهوری چک و پس از آن اسپانیا ، دچار طاسی و کچلی هستند که فعلا رکورد جهانی را در این مورد دارند!

پس آن‌ ها ، مردان آلمانی ، فرانسوی و بریتانیایی در رتبه‌ های بعدی طاسی در جهان قرار می‌ گیرند.حقیقتی دیگر در مورد علل طاسی، شایع‌ترین علت آن است. ژنتیک طاسی در اثر افزایش سن، شایع‌ترین علت کچلی است.

فردی که طاسی در اثر افزایش سن را در ژنتیک خود دارد، طی افزایش سن که به طور طبیعی مو ها می‌ ریزند، توانایی جایگزینی مو ها را از دست می‌دهد.عده‌ ای از این افراد ، طاسی برایشان اهمیت چندانی ندارد و با آن کنار می‌ آیند.

عده‌ ای آن را با کلاه و روسری و..‌ می‌ پوشانند و عده‌ ای دیگر به دنبال درمان ریزش مو در اصفهان و دکتر ریزش مو در اصفهان می‌ گردند.

کلینیک تخصصی ریزش مو در اصفهان

علائم مهم از دید بهترین دکتر ریزش مو در اصفهان

 ریزش مو انواع و علل مختلفی اعم از وراثتی، دارویی، درمانی، سبک زندگی دارد و می‌ تواند به صورت موقت یا دائمی باشد.

این عارضه ممکن است به طور تدریجی و با گذر زمان خود را نمایان کند یا خیلی ناگهانی اثر قابل توجهی را نشان دهد.

در هر صورت، با هر سن و جنسیت خوب است علائم ریزش مو از دید بهترین دکتر ریزش مو در اصفهان را بدانید و به محض مشاهده آن‌ ها در خود یا اطرافیان، پیگیر درمان ریزش مو در اصفهان باشید.

عقب نشینی خط رویش مو پیشانی؛ این نشانه در مردان واضح‌ تر است. در حالی که حالت رویش موی غالب مردان به شکل M  است، در اوایل ریزش مو این خط عقب نشینی می‌ کند و اولین نشانه‌ های ریزش مو را پدیدار می‌ سازد. این نشانه در طی افزایش سن خود را نشان می‌دهد.

طاسی سکه‌ ای یا مدور در موی سر، ریش یا ابرو؛ در نواحی از سر، ابرو یا ریش (در مردان) ریزش سکه‌ای (دایره‌ای) یا خطی اتفاق می‌افتد که می‌تواند آغاز طاسی و ریزش گسترده‌ تر باشد.

گاها قبل از ریزش به این صورت، درد یا خارش نیز در محل آن ایجاد می‌شود که هشدار اولیه در مورد این ریزش است.

 

ریزش موی بدن ،  ریزش موی سر با علت دارو و درمان‌ های خاص پزشکی ، با ریزش موی بدن آغاز به بروز می‌ کند. به عنوان مثال بیماران سرطانی تحت درمان به روش شیمی درمانی، این نوع ریزش مو را تجربه می‌کنند.

سست شدن ریشه مو و ریزش کلی؛ در برخی مواقع یک ضربه فیزیکی یا روحی می‌ تواند موجب سست شدن ریشه موها ، به خصوص مو های سر می‌ شود.

در این نوع نشانه ریزش مو، تارهای مو به صورت پراکنده در نواحی سر دچار نازک شدن و سستی می‌ شوند و آسیب به صورت سکه‌ ای قابل مشاهده نیست.

در این مورد ممکن است هنگام دست کشیدن بر سر، شستشوی مو یا شانه زدن متوجه شوید که چه مقدار مو در حال ریزش است.

عفونت قارچی و علائم التهابی آن؛ عفونت قارچی که با علائم التهابی سرخی، تورم، پوسته پوسته شدن، تراوش و شکستن مو ها بروز می‌کند، یکی از علائم اصلی نوعی ریزش مو و طاسی است که حتما نیاز به مراجعه به کلینیک ریزش مو در اصفهان دارد.

علل مختلف ریزش مو

هنگامی که چرخه ریزش طبیعی مو (حدود ۴۰ تا ۱۰۰ تار در روز ریخته و با موهای جدید جایگزین می‌ شود) به هم می‌ خورد و تارهای مو بیش از توان جایگزین کردن‌ شان می‌ ریزند، عارضه ریزش مو و طاسی ایجاد می‌ شود.

در این عارضه به صورت تدریجی یا ناگهانی، موقت یا دائم فولیکول مو تخریب می‌ شود و بافت اسکار پوست جای آن را می‌ گیرد.این است که فرد به کم پشتی و طاسی دچار می‌ شود و به بهترین دکتر برای درمان ریزش مو در اصفهان مراجعه می‌ کند.

اما این عارضه به چه علت ایجاد می‌شود؟

وراثت و ژنتیک؛ سابقه خانوادگی و ژنتیکی از عوامل قابل پیش بینی طاسی و ریزش مو است. این علت با کم پشت شدن، نازکی، ریزش نقطه‌ ای و عقب نشینی خط رویش مو مشاهده می‌ شود.

عامل وراثت نه تنها بر شکل و نوع ریختن مو ها، بلکه سن ریزش مو، میزان ریزش مو و شکل آن نیز تاثیر می‌ گذارد.

تغییرات هورمونی؛ هورمون‌ها ، پیک‌ های شیمیایی بدن هستند که مقدار کمشان تاثیر قابل توجه و اساسی بر فعالیت بدن می‌ گذارد.تغییرات زیاد و ناپایداری هورمونی بدن می‌تواند باعث ریزش مو معمولا موقت شود.

ناپایداری‌ های هورمونی شدید در چرخه جنسی بانوان، از جمله دوران بارداری، زایمان و یائسگی ممکن است با ریزش مو همراه باشد. همچنین از آنجایی که هورمون تیروئید نقش تنظیم دیگر هورمون‌ ها را دارد، تغییرات در ترشح آن نیز می‌تواند ریزش مو را در پی داشته باشد.

 عفونت پوست سر؛ عفونت‌ پوست سر از جمله عفونت قارچی می‌ تواند موجب ریزش تکه‌ ای مو و علائم التهابی شود.

در این مورد، پس از برطرف شدن عامل عفونت، موها شروع به رشد می‌کنند.

الوپسیا آریتا و حمله اتوایمن؛ آلوپسیا آریتا نام ریزش تکه‌ ای (سکه‌ای یا صاف) مو است که تحت تاثیر عارضه خود ایمنی یا اتوایمن رخ می‌ دهد.

وقتی سیستم ایمنی فولیکول مو را عامل بیگانه می‌شمارد و به آن حمله می‌کند، ریزش مو رخ می‌دهد.

تروما، آسیب روحی یا جسمی؛ اسیب‌های ناگهانی و شدید روحی یا جسمی می‌ توانند نازک شدن و ریزش مو موقتی را به دنبال داشته باشند. از دست دادن یک عزیز، جراحی، تب بالا یا رژیم سنگین و کاهش وزن ناگهانی از این آسیب‌ ها هستند.

ریزش مو سکه ای چیست ؟

ریزش سکه ای مو به آلوپسی آره آتا در علم پزشکی معروف می باشد.این نوع عارضه در بسیاری از افراد ، چه زنان ، یا مردان به صورت کمتری وقوع پیدا میکند، و در صورت بروز ، قسمت های مختلفی از سر دچار طاسی و ریزش سکه ای می شوند.

این بیماری در اکثر مواقع پس از چند ماه ، مثلا 12 ماه یا کمتر بهبود می یابد ، ولی در بعضی افراد ممکن است که بیشتر از این زمان طول بکشد تا حدی که به طاسی و کچل شدن کل مو های سر بینجامد.

علت ایجاد آلوپسی آره آتا ( ریزش سکه ای مو ) ؟

این نوع  از ریزش موی سر ، یک بیماری خود ایمنی می باشد که در آن سیستم ایمنی بدن به صورت اشتباه به فولیکول های مو و فولیکول های داخل پوست سر ، حمله میکند.

علائم ریزش مو سکه ای چیست؟

علائم و نشانه های تشخیص طاسی سکه ای عبارتند از:

 • ریزش و رویش همزمان مو در قسمت های مختلف سر

 • ریزش شدید و ناگهانی بیضی شکل یا دایره ای (سکه ای مانند) در بخش های مختلفی از سر و صورت

 • نازک تر شدن قسم پایینی مو نسبت به نوک آن

 • ایجاد لک بر روی ناخن و شکننده شدن آن ها

ریزش مو شدید دارم چیکار کنم؟

  همانطور که قبلا اشاره کردیم ، ریزش مو یک امر کاملا طبیعی است ، و برای بسیاری از انسان ها رخ می دهد.

ولی اگر این عارضه تبدیل به یک واقعه ی ناگهانی و شدید بشود، اینجاست که باید بگویید ریزش مو شدید دارم و به دنبال راه حلی جهت بهبودی و رفع آن باشید.

علت ریزش مو در زنان چیست؟

تصور بسیاری از افراد، این است که ریزش مو در مردان شایع تر و بیشتر از زنان می باشد ، در صورتی که نیمی از زنان در طول زندگیشان دچار کاهش و ریزش مو می شوند.

یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو در زنان ، آلوپسی آندروژنی یا ریزش با الگوی زنانه است.

مهم ترین علت ریزش مو در زنان به ویژه زنان جوان عبارتند از:

 • الگوی طاسی زنانه یا عوامل ژنتیکی( آلوپسی آندروژنی)

 • وجود سندروم تخمدان پلی کیستیک (pcos)

 • استرس ، اضطراب و مو کندن (بیماری تریکوتیلومانیا)

 • رژیم نادرست غذایی

 • بیماری های خود ایمنی مانند بیماری لوپوس و آلوپسی آره آتا

 • اختلالات تیروئیدی : کم کاری یا پر کاری

 • کمبود مواد غذایی و مکمل هایی در بدن مانند: ویتامین، پروتئین ،آهن و روی

 • ریزش مو بر اثر یائسگی

 • بیماری های زمینه ای ، میتوانند دلیل ریزش مو در زنان باشند. بیماری هایی از قبیل: کم کاری غده هیپوفیز ، بیماری آدیسون ، لوپوس ، پسوریازیس ، اسکرودرمی ، بیماری سلیاک و عفونت هایی مانند کچلی قارچی.

نکته : بیماری ها ی زمینه ای با برهم زدن تعادل هورمونی ، ایجاد اختلال خودایمنی یا ایجاد زخم موجب ریزش مو میشوند.

علت ریزش مو در جوانان چیست؟

ریزش مو ، در جوانان و افراد سن پایین هم اتفاق می افتد و از دلایل آن میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • عوامل ارثی و ژنتیکی
 • اختلالات هورمونی
 • مصرف برخی از دارو ها و مکمل ها
 • رژیم های لاغری و چاقی
 • استرس ، اضطراب و افسردگی در جوانان
 • مصرف بیش از حد دخانیات (سیگار و قلیان)
 • مصرف مشروبات الکلی

در این نوشته به طور کامل و کاربردی به بررسی عارضه ریزش مو و علائم و عوامل آن پرداختیم.

ما در کلینیک دکتر جواهر ، با کادری مجرب و متخصص در زمینه زیبایی و محیطی آرام و شیک در خدمت شما هستیم تا بهترین خدمات زیبایی را دریافت کرده و به زیبا ترین ورژن خود تبدیل شوید.

4.2/5 - (4 امتیاز)